Dodatkowe menu
Informacje

mini galeria
Aktualności

 

Wakacje

Na wakacyjny czas życzymy wszystkim dzieciakom i ich rodzicom dużo słońca, radości, uśmiechu na twarzach, wspaniałych przeżyć i niezapomnianych przygód oraz bezpiecznych powrotów do domu. Wszystkie przedszkolaki zapraszamy znów pierwszego września. Do zobaczenia.

 

Koniec roku

W czwartek 25 czerwca obchodziliśmy zakończenie roku w przedszkolu. Dzieci jak zwykle przed taką uroczystością z przejęciem wyczekiwały przybycia gości. W odświętnych strojach pokazały przygotowany występ. Były wierszyki, piosenki, zabawy i upominki. Najważniejszym punktem było pożegnanie starszaków, które od września idą do zerówki. Ich właśnie w sposób szczególny pożegnały trzylatki. Dzieciaki otrzymały na koniec dyplomy ukończenia przedszkola oraz dyplomy uczestnictwa w zajęciach języka angielskiego prowadzonego przez panią Martę Lasotę. Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękujemy za przybycie na tę uroczystość. Przedszkolaki zapraszamy do przedszkola od września.

Galeria tutaj

Dzień Rodziny

W środę 27 maja obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Rodziny. Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się bardzo długo.

Próby często były dla dzieci bardzo wyczerpujące, ponieważ postanowiliśmy wystawić dla rodziców bajkę „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzieciaki swój występ rozpoczęły od wierszyków i piosenek dla mamy i taty. Potem nastąpiło wręczenie upominków dla rodziców oraz druga część występu, czyli bajka. Dzieciaki w przebraniach krasnoludków, myśliwego, księcia, księżniczki i innych odegrały przygotowane przez siebie role. Rodzice za piękny występ nagrodzili dzieci nie tylko brawami, ale też upominkami. Przygotowali tez słodki poczęstunek dla swoich pociech. Chętni rodzice wspólnie z dziećmi brali udział w różnych zabawach i konkursach. Wszystkim rodzicom i dzieciom życzymy wielu pięknych chwil i przeżyć w gronie rodzinnym.

galeria tutaj

 

WIZYTA STRAŻAKÓW

Dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy strażaków Pana Ryszarda Jakubowskiego – prezesa i naczelnika Jarosława Smaka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarnowie.

Strażacy w przedszkolu pojawili się w pełnym umundurowaniu z kaskiem strażackim na głowie. Panowie opowiedzieli dzieciom czym zajmują się na co dzień, na czym polega ich praca. Dzieci były zaskoczone, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale także pomagają ludziom w różnych sytuacjach życiowych np.: w wypadkach, powodziach itp. Przedszkolaki poznały drobny sprzęt , którym posługują się strażacy podczas niebezpiecznych akcji oraz elementy stroju strażackiego. Nie mogło zbraknąć przymiarki hełmu strażackiego i przekonać się na własnej skórze jaki jest ciężki. Największą atrakcją była możliwość zobaczenia wozu strażackiego z bliska oraz sprzętu znajdującego się w nim. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły mały upominek, który wykonały własnoręcznie. Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

galeria tutaj

 

Dzień Flagi

„Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”. W poniedziałek 4 maja obchodziliśmy w przedszkolu „ Dzień Flagi”. Dzień ten był dla przedszkolaków lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich ojczyzna.

Dzięki zajęciom dzieci nabyły większej świadomości narodowej; utrwaliły wygląd flagi narodowej i godła Polski; zrozumiały, że hymn narodowy jest pieśnią wszystkich Polaków. Własnoręcznie wykonały flagi narodowe i inne prace plastyczne. W tym dniu nie mogło zabraknąć również znanych wierszy i pieśni o tematyce patriotycznej. Przedszkolaki wraz z nauczycielką, wspólnie odśpiewali hymn i wyrecytowali wiersz „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy. Na zakończenie zaśpiewały i zatańczyły słynnego „ Krakowiaczka”. Wszystkie przedszkolaki były bardzo dumne z takiej lekcji patriotyzmu.

galeria tutaj

 

Gimnastyka w przedszkolu

„Gimnastyka to dobra sprawa, a dla przedszkolaków świetna zabawa”. Jedną z najważniejszych potrzeb dziecka w wieku przedszkolnym są niewątpliwie zabawy i gry ruchowe.

Pani Halina Wilk podczas zajęć gimnastycznych kształtuje u dzieci umiejętności dbania o postawę. Celem zajęć korekcyjnych jest rozbudzenie w dzieciach aktywności ruchowej. Natomiast efektem prowadzonych zajęć jest to, że przedszkolaki podejmują wyzwania do coraz trudniejszych ćwiczeń, zdobywając przy tym różne sprawności. Potrafią wykorzystać typowe jak i nietypowe przybory gimnastyczne tj. korki od butelek, rolki po papierze toaletowym, chusteczki higieniczne, wstążki itp. Ćwiczenia ruchowe zapewniają utrzymanie prawidłowej postawy i zgrabnej sylwetki, dobrą kondycję i sprawność fizyczną, a przede wszystkim świetne samopoczucie. „Ćwiczyć każdy może trochę lepiej, trochę gorzej”, a nasze przedszkolaki oczywiście starają się jak najlepiej, bo wiedzą, że ruch to zdrowie.

galeria tutaj

Dzień Tańca

Jak powszechnie wiadomo, taniec to wspaniała forma aktywności ruchowej dająca wiele radości i zadowolenia. W środę 29 kwietnia właśnie obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Tańca.

Tego dnia dzieci brały udział w konkursach tanecznych np.: taniec z balonem, taniec na gazecie, taniec improwizowany według własnego pomysłu. Zwycięzców nagradzano oczywiście gromkimi brawami. Oprócz konkursów dzieciaki mogły pokazać swoje zdolności taneczne przy znanych im piosenkach m in. „ Kaczuszki”, „ Jedzie pociąg z daleka”, „ Krasnoludki”, „ Macarena” . Najwięcej chyba radości sprawił przedszkolakom pokaz tańca dowolnego, w którym mogły wybawić się do woli. Na zakończenie wszystkie dzieci, które bardzo aktywnie brały udział w zabawach tanecznych otrzymały nagrodę w postaci balonika, który mogły zabrać ze sobą do domu.

galeria tutaj

Dzień Ziemi

23 kwietnia uroczyście obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu wszystkie zabawy poświęcone były naszej planecie i jej ochronie. Dzieci z tej okazji śpiewały piosenki o tematyce przyrodniczej, rozwiązywały zagadki, a także brały udział w licznych zabawach ruchowych.

 Przedszkolaki doskonale wiedzą, w jaki sposób należy dbać o przyrodę i na jakie niebezpieczeństwa jest ona narażona. Na znak „ przyjaciół przyrody” wszystkie dzieciaki ozdobiły listkami zielone drzewko, potem wykonały z bibuły model kuli ziemskiej oraz w grupach pięknie ozdobiły powierzchnię naszej planety Ziemi. Mali ekolodzy bez problemów poradzili sobie również z segregacją śmieci. W różnych kolorowych pojemnikach znalazły się śmieci zgodnie z materiałem, z którego zostały wykonane. W tym dniu udaliśmy się też na spacer, aby poobserwować nasza planetę Ziemię i wziąć udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.

galeria tutaj

 

Dni otwarte

22 kwietnia 2015 r. odbyły się w przedszkolu Dni otwarte. Z tej okazji do Radosnej Dolinki przybyły dzieci, które od września będą uczęszczały do przedszkola. Oczywiście towarzyszyli im rodzice.

Po dokładnym zapoznaniu się z rozmieszczeniem sal i funkcjonowaniem placówki, goście obejrzeli bardzo intensywny program przygotowany przez dzieci, które już chodzą do przedszkola. Po krótkiej prezentacji do zabawy przyłączyły się bardzo chętnie wszystkie dzieciaki, niektóre również z mamusiami. Maluchy bawiły się, tańczyły i śpiewały najbardziej znane im piosenki. Bardzo zmęczeni zasiedli potem do stolików, aby pomalować przygotowane przez panie prace. Na koniec był oczywiście słodki poczęstunek i małe upominki. Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili. Dzieciakom i ich rodzicom mówimy do zobaczenia we wrześniu.

galeria tutaj

 

Pielęgniarka w przedszkolu

Każdy z nas podczas wizyty u lekarza spotykał również panią pielęgniarkę. My, mieliśmy okazję po raz kolejny lepiej poznać ten zawód w dniu 16.04.2015r.

Pani pielęgniarka Grażyna Bucewka podczas wizyty u nas przypomniała i utrwaliła przedszkolakom podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. W bardzo ciekawy sposób opowiedziała, na czym polega praca pielęgniarki, między innymi, jak postępować, aby prowadzić higieniczny tryb życia, prawidłowo odżywiać się oraz zapobiegać chorobom. Pani pielęgniarka zaprezentowała dzieciom rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy- stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże i wyjaśniła do czego służą. Oprócz wiadomości jakie przekazała pielęgniarka nie zabrakło również części praktycznej jak opatrywanie ran, mierzenie ciśnienia, słuchanie bicia serduszka. Przedszkolaki w podzięce wręczyły własnoręcznie wykonany medal natomiast nasz gość podarował dzieciom naklejkę DZIELNEGO PACJENTA. To było bardzo pouczające i niezwykle ciekawe spotkanie.

Galeria tutaj

 

Dzielimy się jajeczkiem

Po długich przygotowaniach przedświątecznych przedszkolaki zasiadły do wspólnego stołu, który zastawiony był potrawami świątecznymi. W centralnym miejscu stała oczywiście święconka z chlebem, jajkami, barankiem, solą, chrzanem, kurczakami, wędliną i borówkami.

Dzieci raz jeszcze przypominały, co znajduje się w świątecznym koszyczku, a później smakowały przygotowanych potraw oraz wspólnie zasianej rzeżuchy. Dzieciaki opowiadały również o swoich przeżyciach związanych ze Śmigusem Dyngusem. Nie polewaliśmy się jednak w tym dniu wodą, bo pogoda za oknem zupełnie do tego nie zachęcała. Poczekamy wszyscy do lanego poniedziałku.

galeria tutaj

 

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych

Z wielkim zapałem przygotowywaliśmy się w ostatnim czasie do Świąt Wielkanocnych. Najpierw wysialiśmy rzeżuchę, która już po kilku dniach wyrosła w skrzynce na naszym parapecie. Podstawowymi pracami było oczywiście zdobienie jaj.

Nie tylko malowaliśmy pisanki, ale również wykonywaliśmy „ jajka – stroiki na patyczkach”, wycinanki z kolorowego papieru, bibuły, według szablonów i własnych pomysłów. Zdobiliśmy baranki, zające i kurczaki. Nie zapomnieliśmy również o świątecznych kartkach z życzeniami. Dzieci doskonale także wiedzą, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, ponieważ wspólnie taki koszyk wykonywały. Przedszkolaki rozpoznawały i nazywały też ciasta świąteczne, jednym z nich była babka wielkanocna, którą ze smakiem skosztowały. Wszystkie prace dzieci możemy podziwiać na naszej przedszkolnej wystawie.

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim radosnych chwil w gronie rodzinnym, ciepła, słońca, smacznego jajka oraz bardzo mokrego dyngusa.

galeria tutaj

 

Powitanie Wiosny.

W piątek 20 marca przedszkolaki pożegnały zimę i radośnie przywitały wiosnę. Wszyscy z uśmiechami na twarzach przemaszerowali w uroczystym korowodzie przez całe przedszkole żegnając zimę.

„ Marzanno, Marzanno – ty zimowa panno, zimę żegnamy, a wiosnę witamy” – tymi słowami dzieci pożegnały się z Marzanną, a powitały piękną i kolorową wiosnę. W tym również dniu tematyka wszystkich zajęć ściśle związana była z długo wyczekiwaną wiosną. Efekty prac dzieci podziwiać można na tablicach przedszkolnego korytarza, są to m in: kolorowe, wiosenne kwiaty, jaskółki, bociany i inne. Wszyscy cieszymy się z nadejścia wiosny, aby móc jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Powitanie Wiosny. galeria tutaj

 

DZIEŃ KOBIET

Dzień Kobiet przebiegł w naszym przedszkolu bardzo wesoło. Jest to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych.

Uczestniczyliśmy w ulubionych zabawach. Dziewczynki wzięły udział w konkurencjach sprawnościowych, rozwiązywały zagadki, śpiewały. Chłopcy przygotowali dla swoich koleżanek słodki poczęstunek. Każda dziewczynka otrzymała odznaczenie „Super dziewczyna”. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się wyjątkowo, byli mili i uczynni. Złożyli dziewczynkom życzenia i wręczyli kwiaty. Święto wszystkich pań przypadające na dzień 8 marca, każdego roku obchodzone jest bardzo uroczyście. Wszystkie kobietki, te małe i duże dziękują chłopcom za piękne życzenia.

galeria tutaj

Światowy dzień kota

17 lutego w przedszkolu po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Po krótkiej rozmowie na temat naszych milusińskich oraz wysłuchaniu bajki o najsłynniejszym kocie na świecie czyli Kocie w butach, przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych „kocich zabawach”.

Wśród nich nie mogło zabraknąć śpiewania kocich piosenek, układania kotka z figur geometrycznych, rozwiązywania zagadek o kotach i naśladowania tych zwierzątek: chodzenia na czworakach, picia mleka, czyszczenia swojego futerka, robienia kociego grzbietu czy drapania. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o swoich pupili, poznały różne rasy kotów, oglądały także ilustracje przedstawiające dzikie koty. Przedszkolakom bardzo podobało się takie świętowanie, dzięki czemu jeszcze bardziej polubiły kotki. I tak oto minął nam Dzień Kota, czekamy z niecierpliwością na kolejny.

galeria tutaj

Walentynki

W piątek 13 lutego królował w przedszkolu kolor czerwony – na znak, że obchodziliśmy Walentynki. Dzieciaki bardzo chętnie opowiadały o tym, kogo i dlaczego kochają oraz w jaki sposób tę miłość okazują.

Tematyka zajęć w tym dniu była ściśle związana z Dniem Zakochanych. Przedszkolaki szukały np.: połówek „złamanych serc”, dobierały w pary znane im bajkowe postacie, zapełniały wielkie serca małymi serduszkami, bawiły się serduszkowymi balonami, a także tańczyły w rytm walentynkowych przebojów. Na koniec dzieciaki przygotowały walentynkowe niespodzianki dla swoich najbliższych. Z uśmiechniętymi minami i czerwonymi balonikami opuszczały przedszkole, aby Walentynki świętować w swoich domach. Wszystkim życzymy dużo miłości, nie tylko w tym jednym dniu roku.

galeria tutaj

Zabawy „w kuchnię”.

Drugi tydzień „ferii” w przedszkolu to przygoda z kuchnią i kucharzem. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiadały na temat tego, w jaki sposób pomagają w kuchni oraz jakie potrawy przygotowują wspólnie z rodzicami.

Dzieci oglądały i nazywały różne przybory kuchenne, które posłużyły nam także jako instrumenty muzyczne. Nie zabrakło zabaw, m in: rzut do garnka, gotowanie kolorowego makaronu, nauka „ sztuki kelnerowania”, to tylko niektóre z nich. Przedszkolakom najbardziej jednak spodobał się pomysł samodzielnego przygotowania kolorowych kanapek. Po umyciu rączek i założeniu fartuszków dzieciaki zabrały się do pracy. Wszyscy dobierali przygotowane składniki tak, aby każda kanapka wyglądała wyjątkowo. Własnoręcznie wykonane śniadanie było pyszne i zdrowe. Niektórzy polubili nawet jajka, ser, ogórki, czy pomidory. Przy okazji uczyliśmy się taż posługiwać nożem. Takie zajęcia to dla przedszkolaków wspaniała nauka poprzez zabawę. Wszystkim życzymy udanych eksperymentów kulinarnych.

galeria tutaj

 

Super ferie w przedszkolu…

Mimo, że dla starszych kolegów ferie trwają w najlepsze, w naszym przedszkolu praca wre. Na przedszkolaki codziennie czeka coś nowego i ciekawego. Każdego dnia dzieci poznają zimowe przygody swoich rówieśników, ucząc się przy okazji właściwego postępowania.

Uczymy się także przeprowadzając różne eksperymenty. Udało nam się zbadać czy śnieg jest czysty, czy lód może być kolorowy oraz jak zachowuje się pod wpływem ciepła. Nie mogło też oczywiście zabraknąć wesołej zabawy. W ruch poszły kolorowe woreczki, chusta animacyjna, kolorowy tunel, papierowe śnieżynki, wata, piłeczki do tenisa, kolorowe obręcze. Każdy znalazł coś dla siebie. Przed nami kolejny tydzień przedszkolnych „ferii”, w którym nie zabraknie nowych pomysłów i wyzwań.

galeria tutaj

Bal karnawałowy

Karnawał, to czas radości i zabawy, a szczególnym jego elementem są bale. Bal karnawałowy jest wydarzeniem, na które przedszkolaki czekają z niecierpliwością. W naszym przedszkolu taki bal odbył się 26 stycznia.

Od samego rana do Radosnej Dolinki schodziły się kolorowe i tajemnicze postacie: królewny, wróżki, biedronki , pszczółki, kowboje. W sali przystrojonej balonami i serpentynami dzieci tańczyły i śpiewały, a szalone pląsy przy muzyce przeplatane były zabawami i konkursami. Nie mogło zabraknąć także słodkiego poczęstunku. Mimo chwilowego zmęczenia, uśmiech nie schodził z twarzy maluchów. Aż żal, że ten dzień tak szybko się skończył. Na kolejny bal karnawałowy zapraszamy za rok!

galeria tutaj

 

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość, w której uczestniczyli szczególni Goście. Tego dnia świętowaliśmy bowiem Dzień Babci i Dziadka.

Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym pt. „Bałwanek i jego goście”. Przedszkolaki w uroczych strojach prezentowały się doskonale, wspaniale odegrały też swoje role. Nie zabrakło pięknych życzeń i gromkiego „Sto lat”. Na twarzach Babć i Dziadków pojawiały się na przemian uśmiech i łzy wzruszenia. Swoim występem mali artyści wyrazili wielką miłość i szacunek dla Babć i Dziadków oraz podziękowali za ciepło i dobroć, które otrzymują od nich każdego dnia.

Po części artystycznej wnuki obdarowały Babcie i Dziadków upominkami w postaci laurek, następnie zaprosiły na poczęstunek oraz do wspólnej zabawy. Rozpoznawanie swoich wnuków, rzucanie do celu, taniec na gazecie czy prezentacja stroju zaprojektowanego przez przedszkolaki to tylko niektóre z wyzwań, które czekały na naszych kochanych Gości. Radości i śmiechom nie było końca. Wszystkim Babciom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas i składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, radości, uśmiechu na co dzień oraz pociechy z wnucząt !

galeria tutaj

 

Jasełka, opłatek, życzenia.

W piątek 19 grudnia do przedszkola zawitała grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie. Wśród uczniów były anioły, pasterze, królowie, św. Józef i Maryja z maleńkim Jezusem. Przedszkolaki z szeroko otwartymi oczkami i z wielkim zaciekawieniem przyglądały się pięknie przebranym starszym kolegom i koleżankom, którzy to zaśpiewali wspólnie kolędę pt: „ Przybieżeli do Betlejem”. Potem były życzenia bożonarodzeniowe.

Przy choince maluchy wspólnie z paniami dzieliły się opłatkiem. Każdy mówił o swoich życzeniach, marzeniach, ale również o życzeniach dla innych dzieci i dorosłych. Życzymy wszystkim zdrowych, radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.

galeria tutaj

Biblioteka

11 grudnia przedszkolaki odwiedziły bibliotekę Szkoły Podstawowej. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o swojej pracy, o funkcjonowaniu biblioteki oraz pokazała bogaty księgozbiór.

Wyjaśniła jak stać się pełnoprawnym czytelnikiem, skąd biorą się książki, co oznaczają numerki na każdej z książek i dlaczego w bibliotece tak ważny jest porządek. Dzieci dowiedziały się także jak należy dbać o książki. Nadarzyła się również okazja, aby przyjrzeć się w jaki sposób starsze koleżanki wypożyczają lektury. Po krótkiej pogadance przedszkolaki miały możliwość zapoznania się z nowościami wydawniczymi dla najmłodszych. Ci, którzy po raz pierwszy widzieli tak olbrzymią ilość książek byli pod wielkim wrażeniem. Pani Emilii dziękujemy za miłe spotkanie i ciekawą lekcję.

galeria tutaj

Górnik w Radosnej Dolince

4 grudnia był dniem, w którym mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się pracy jednego z najbardziej niebezpiecznych zawodów - górnika.

Na początku dzieci wysłuchały opowiadania „O rozgniewanym węgielku”, które uświadomiło im jak ważną rolę odgrywa węgiel w naszym codziennym życiu. Przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje węgiel, jakie są jego właściwości, jak wydobywa się ten cenny kruszec oraz jaka jest jego droga, zanim trafi do naszych domów. Poznały na czym polega praca górników, a dzięki ilustracjom przyjrzały się niezbędnym do pracy górnika narzędziom oraz nauczyły się rozróżniać ich strój codzienny od stroju galowego. Na koniec każde dziecko „zaprojektowało” hełm górniczy według własnego pomysłu. Wszystkim górnikom życzymy spokojnej i bezpiecznej pracy.

galeria tutaj

Mikołajki

Poniedziałek 8 grudnia to dzień, na który przedszkolaki czekały z niecierpliwością. Już od samego rana nasłuchiwały dźwięku dzwonka zwiastującego nadejście gościa. Dzieci z wypiekami na twarzy powitały Świętego Mikołaja oraz jego pomocnika specjalnie przygotowaną piosenką. Spotkanie minęło w miłej atmosferze.

Nie zabrakło śpiewu, wierszyków, tańca oraz wspólnych pamiątkowych zdjęć. Dzieci chętnie opowiedziały Mikołajowi, jakie prezenty już dostały, a jakie chciałyby jeszcze otrzymać. Po zapewnieniach, że będą grzeczne Mikołaj rozdał piękne paczki z zabawkami i słodyczami. Podarunki okazały się strzałem w dziesiątkę, wywołując uśmiech na twarzy przedszkolaków. Dzieci podziękowały za prezenty i pożegnały niecodziennych gości. Następne odwiedziny już za rok.

galeria tutaj

Andrzejki

„Andrzejki” to zwyczaj ludowy wieczoru wróżb, znany od bardzo dawna i przekazywany z pokolenia na pokolenie. My również postanowiliśmy podtrzymać tradycję i zorganizować zabawę andrzejkową pełną wróżb i czarów.

Naszą zabawę rozpoczęliśmy od magicznego zaklęcia oraz wrzucenia do wody grosika, wszystko po to, aby zapewnić sobie pomyślne wróżby i ich spełnienie. Dzięki wirującej butelce oraz filiżankom, przedszkolaki dowiedziały się co je czeka w przyszłości oraz jaki zawód będą wykonywać. Przekłuwając magiczne serca poznały przyszłe imię wybranki i wybranka. Z rumieńcami na twarzy ustawiały swoje buciki aby zaspokoić ciekawość, które z nich pierwsze wkroczy w dorosłe życie. Było także losowanie kolorów, zapałek, rzucanie kośćmi i poszukiwanie ciasteczek z wróżbą. Oczywiście nie obyło się bez najważniejszej wróżby andrzejkowej czyli lania wosku oraz odgadywania kształtu woskowych figurek. W przerwach pomiędzy wróżbami odbywały się tańce m.in. „taniec zaczarowaniec”, nie zabrakło też słodkiego poczęstunku. Wszystkie zabawy z czarami i wróżbami dzieci potraktowały z szerokim uśmiechem, tak więc zabawa była udana.

galeria tutaj

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Mały, miękki, puchaty, kolorowy, taki z łatką. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez niego, dlatego 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

Także w naszym przedszkolu uczciliśmy jego święto. Najpierw przedszkolaki wysłuchały wiersza pt. „Miś idzie do przedszkola” i przedstawiły pupili, którzy tego dnia zawitali razem z dziećmi do przedszkola. Potem zabawa z misiami rozpoczęła się na dobre. Były zagadki o znanych misiach, gimnastyka z misiami, wspólne wesołe tańce, piosenki dla misiów i o misiach oraz zabawa w chowanego z naszymi ulubieńcami. Na koniec dzieci przygotowały przyjęcie dla jubilatów, na którym nie mogło zabraknąć kolorowego tortu oraz odśpiewały gromkie „Sto lat”. Zabawa była przednia.

galeria tutaj

 

Światowy Dzień Piernika

20 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Piernika. Już od samego rana w powietrzu unosiła się woń smakowitych piernik. Najpierw dzieci poznały składniki oraz obejrzały przyrządy potrzebne do przygotowania tych smakołyków.

Potem wysłuchały baśni braci Grimm pt. Jaś i Małgosia i dokładnie przyjrzały się piernikowej chatce Baby Jagi. Następnie każde dziecko otrzymało pierniczkowe ciasteczka, które musiało udekorować według własnego pomysłu. Przedszkolaki z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, były bardzo skupione podczas powierzonego im zadania oraz chętnie wykazywały się swoją kreatywnością. Bardzo szybko mogliśmy podziwiać piękne zdobienia pierniczków. Po ciężkiej pracy wszyscy spróbowali piernikowych słodyczy, zaś przygotowane kolorowe ciasteczka zapakowane zostały na wynos. Pierniczkowy dzień uznajemy za bardzo udany. Bawiliśmy się świetnie.

galeria tutaj

 

„Słyszę, widzę, czuję, próbuje - czyli nasze zmysły”

W tym tygodniu w naszym przedszkolu poznawaliśmy zmysły, czyli zmysł smaku, węchu, wzroku, słuchu i dotyku. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić jak ważne są one wszystkie w naszym codziennym życiu.

Zabawę ze zmysłami rozpoczęliśmy od wzroku. Dzieci wysłuchały opowiadania „Okulary”, a następnie ćwiczyły swoją spostrzegawczość, rozpoznając zmiany w wyglądzie swoich kolegów oraz wskazując znikające pod przykryciem zabawki. Najciekawszym przeżyciem było jednak oglądanie okolicy przez prawdziwą lornetkę. Kolejnym etapem naszej zabawy było rozpoznawanie substancji o różnych smakach: słodkim, kwaśnym, gorzkim oraz słonym. Dzieci degustowały cukier, czekoladę, sól, cytrynę, grejpfruta i słone paluszki. Przedszkolakom najbardziej smakowała oczywiście czekolada. Oprócz smaku ćwiczyliśmy również nasze nosy czyli zmysł węchu. Przedszkolaki miały możliwość rozpoznawania zapachów: perfum, kawy, zmywacza do paznokci, octu, czosnku, cebuli oraz olejków zapachowych do ciast. Następnie wzięły udział w konkursie rozpoznawania zapachów, w którym poradziły sobie doskonale. Kiedy przyszła pora na zmysł słuchu, dzieci poznały przygody przedszkolaka Tomka zwanego Hałaskiem oraz stanęły przed trudnym zadaniem odgadywania różnego rodzaju odgłosów. Po tak przeprowadzonym „teście” należy przyznać, że nasze przedszkolaki słuch mają doskonały. Ostatnim poznanym, ale nie najmniej ważnym zmysłem był dotyk. Sprawne rączki sprawiły, iż przedszkolaki poznały różne faktury, bez problemów rozpoznały przedmioty twarde i miękkie, lekkie i ciężkie, gładkie i szorstkie. Zabawa z suszarką oraz eksperyment z wodą pozwoliły poczuć ciepło i zimno. Trzeba też wspomnieć, że zmysł dotyku ćwiczyliśmy nie tylko poprzez ręce, ale także za pomocą stóp, badając różne powierzchnie. Na koniec przedszkolaki wspólnie ustaliły jak należy dbać o zmysły, aby dobrze służyły człowiekowi w poznawaniu otaczającego go świata.

Przygoda ze światem zmysłów okazała się dla przedszkolaków bardzo ciekawym doświadczeniem i pokazała, że poprzez fajną zabawę możne się wiele nauczyć.

galeria tutaj

Próbna ewakuacja

7 listopada, przedszkolaki wraz z całą społecznością szkolną brały udział w próbnej ewakuacji. Od rana panie starały się przygotować dzieciaki do szybkiego opuszczenia terenu przedszkola.

 Jak zawsze wszyscy byli bardzo ciekawi, co takiego ważnego dzieje się w szkole i dlaczego trzeba szybko i sprawnie ją opuścić. Panie wyjaśniały, w jakim celu prowadzona jest próbna ewakuacja. Po usłyszeniu dzwonka dzieci bardzo sprawnie opuściły więc budynek przedszkola. Na boisku szkolnym przedszkolaki zostały wyróżnione przez straż tym, że nie tylko mogły sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie, ale także obejrzały dokładnie sprzęt strażacki, usłyszały syreny strażackie i przymierzały dość ciężkie hełmy. Najbardziej odważne dzieciaki zasiadły za kierownicą samochodu strażackiego. Bardzo dziękujemy wszystkim panom strażakom za uprzejmość i życzliwość oraz za wspaniałe wrażenia.

galeria tutaj

 

Pasowanie na przedszkolaka

W dniu 30 października w naszym przedszkolu odbyła się długo wyczekiwana przez dzieci uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”.

W tej ważnej dla każdego dziecka chwili, nie mogło zabraknąć także rodziców, którzy z wielką radością i niemniejszym wzruszeniem towarzyszyli w tym wydarzeniu, oklaskując małych artystów. Podczas uroczystości zarówno maluchy, jak i starszaki swoim zachowaniem potwierdziły, że bardzo dobrze czują się w przedszkolu i mimo tremy wypadły wspaniale. Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania rodzicom umiejętności recytatorskich i wokalnych, czyli wierszyków, piosenek i tańców, których nauczyli się do tej pory. Występ artystyczny zakończyła uroczysta przysięga oraz symboliczne pasowanie na przedszkolaków oraz starszaków.

Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom oraz upominek w postaci kolorowej książeczki. Ten niezwykle emocjonujący dzień zakończyły wspólne zdjęcia oraz słodki poczęstunek. Przedszkolakom, którzy rozpoczynają przygodę z przedszkolem oraz ich starszym kolegom życzymy samych radosnych przedszkolnych dni i wielu sukcesów.

galeria tutaj

Dzień Poczty

21 października dla przedszkolaków był dniem związanym z obchodzonym kilka dni wcześniej świętem Poczty Polskiej, Łącznościowca i Listonosza.

Mimo mało sprzyjającej aury, dzieci z zapałem wyruszyły na wycieczkę do siedziby miejscowej poczty. Tam na własne oczy mogły przekonać się jak wygląda praca w takim miejscu. Największe emocje wśród dzieci wzbudził pokaz przygotowania listu do wysyłki oraz sam moment wrzucenia go do czerwonej skrzynki. Kontynuacją ciekawej lekcji na poczcie były zajęcia w przedszkolu, podczas których przedszkolaki odgrywały scenki zakupu znaczków w pocztowym okienku oraz projektowały koperty na listy. Obchody Dnia Poczty Polskiej można uznać za bardzo udane.

galeria tutaj

Dzień Owoców Jesieni

Dzień 16 października upłynął przedszkolakom pod znakiem owoców jesieni.

Na początku dzieciaki poznawały wybrane owoce poprzez wzrok, dotyk i zapach. Następnie zajęcia przeniosły się do jadalni, gdzie odbyła się wyczekiwana przez dzieci degustacja połączona z konkursem „Jaki to owoc?”. Oprócz świeżych owoców przedszkolaki skosztowały także wspólnie przygotowanej sałatki owocowej oraz przetworów - soków i konfitur. Konkluzją „owocowego spotkania” było stwierdzenie, że owoce należy spożywać codziennie, ponieważ są nie tylko smaczne, ale także bardzo zdrowe.

galeria tutaj

Dzień chłopaka

30 września w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca. Tego dnia dziewczynki stanęły na wysokości zadania.

Złożyły kolegom piękne życzenia oraz podarowały własnoręcznie zrobione upominki. Nie zabrakło konkursów tj: rozwiązywanie zagadek, taniec z gazetą czy budowanie wież z klocków. Na koniec chłopcy zostali odznaczeni szarfami „Super Chłopaka” i razem z dziewczynkami zasiedli do słodkiego poczęstunku. Wszyscy świetnie się bawili przy znanych dziecięcych piosenkach.

galeria tutaj

Pierwszy dzień jesieni

Jesień, to kolorowa i wyjątkowa pora roku, która 23 września zagościła do naszego przedszkola. W tym dniu przedszkolaki ubrały się w barwy jesieni. Pani jesień obdarowała nas kolorowymi liśćmi kasztana, dębu i nie tylko.

Dzieci przyniosły kasztany, żołędzie oraz inne dary jak jabłka, gruszki, śliwki oraz warzywa. Przedszkolaki wspólnie z panią zrobiły kącik przyrody, w którym umieściły wszystkie skarby jesieni. Od samego rana w sali słychać było radosny śpiew o tematyce jesiennej. Nie zabrakło również wspólnych zabaw m.in. rozpoznawanie warzyw i owoców , układnie figur z kasztanów oraz pracy w grupach. Wysłuchały opowiadania na temat zmian zachodzących o tej porze w przyrodzie. Dzieci wykonały kolorowe drzewa różnymi technikami. Mimo tego, że na dworze padał deszcz to w naszym przedszkolu panowały dobre humory, co było widać po uśmiechniętych twarzyczkach dzieci.

galeria tutaj

Dzień Przedszkolaka

W piątek 19 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Dzieciom od samego rana dopisywały dobre humory. Dzień rozpoczęły zabawy, tańce i śpiewy.

Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem ozdabiały balony i grały na instrumentach muzycznych. Nie zabrakło także konkurencji sportowych. Wiele radości sprawiło maluchom przechodzenie przez tunel oraz wyścigi na kocach. Po wesołej zabawie był też czas na słodki poczęstunek.

Na koniec pobytu w przedszkolu wszystkie dzieci zostały odznaczone medalami: „Super Przedszkolaka”, z czego bardzo się ucieszyły

galeria  tutaj

Zapraszamy na film

 

Wakacje w Radosnej Dolince

Czas wakacji to czas odpoczynku, ale również czas na poznawanie nowych rzeczy oraz beztroskich zabaw.

Mimo upału nasze przedszkolaki są w doskonałej formie. Pełne zapału i chęci aktywnie uczestniczą w grach, zabawach oraz odkrywaniu swoich ukrytych talentów. Bawimy się w teatr. Dzieciom nie brakuje bujnej fantazji, wymyślają własne bajki, które chętnie przedstawiają swoim koleżankom i kolegom. Rozwijamy również zdolności plastyczne wykonując różne kukiełki z kolorowej bibuły, figurki z masy solnej, maski oraz wazoniki malowane farbami witrażowymi itp. W wolnym czasie pomiędzy zajęciami, przedszkolaki bawią się w kącikach z zabawkami, wznosząc wspaniałe konstrukcje z klocków i nie tylko. Nie brakuje także zabaw na świeżym powietrzu. I tak nam mija kolejny tydzień wakacji w naszym przedszkolu.

galeria tutaj

Uroczyste zakończenie

Minął kolejny rok w „ Radosnej Dolince”. 25 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Przedszkolaki przedstawiły program artystyczny: śpiewały piosenki, recytowały wiersze na temat wspólnie spędzonych chwil w przedszkolu oraz zbliżających się wakacji.

 Podziękowały również swoim Paniom za razem spędzone czas. Wszyscy wspaniale się bawili chociaż niejednemu, czy małemu, czy dużemu łezka się w oku zakręciła. Młodsze przedszkolaki pożegnały swoich kolegów i koleżanki, którzy po wakacjach rozpoczną naukę w oddziale przedszkolnym w szkole. Na zakończenie każde dziecko otrzymało kolorowy dyplom i upominek. Wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom oraz nauczycielom życzymy wspaniałych wakacji, pięknej pogody, dużo wypoczynku oraz bezpiecznej zabawy. Do zobaczenia we wrześniu.

galeria tutaj

Powitanie lataa

Było nie tylko gorąco od promieni słonecznych, które wkradały się przez okna do naszego przedszkola, ale także od wielu zabaw, konkursów z okazji nadejścia lata.Utwór A. Vivaldiego pt „ Lato” wprowadził nas w kolejną porę roku - najbardziej oczekiwaną przez dzieci. Lato powitaliśmy wesołą zabawą z żółtymi wstążkami.

Przedszkolaki chętnie opowiadały, jak można spędzić wolne letnie dni, w co się bawić oraz jakie sporty uprawiać. Dzieci zbudowały olbrzymie słońce na środku sali, następnie usiadły wokół niego i śpiewały piosenki. W pracach grupowych stworzyły piękne pejzaże letniej łąki. Nasi „ mali detektywi” z łatwością rozwiązywali letnie zagadki. Wychowawczynie opowiedziały jak bezpiecznie trzeba bawić się podczas wolnch dni. Wszyscy cieszymy się , że lato już zagościło wśród nas.

galeria tutaj

 

Copyright by admin.www.techlogik.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.